понедельник

УРОК ДЛЯ УЧНІВ 2 КЛАСУ НА ТЕМУ: "ВЕСНЯНІ ДИВА. ВАСИЛЬ ЧУХЛІБ "ПОВІНЬ"

                  Весняні дива. Василь Чухліб «Повінь»
            (урок літературного читання для учнів 2 класу)
Навчальна мета: Збагатити знання учнів про Сонце, як небесне тіло, про значення сонячного світла і сонячного тепла для рослин, тварин, людини; з’ясувати значення Сонця для природи.
Розвивальна мета: Розвиток пізнавальних інтересів, розвивати фантазію, уяву, кмітливість; інтерес до природних явищ.
Виховна мета: Виховання навчальної культури учнів, інтересу до природних явищ,  формувати  навики уважності, дисциплінованості, посидючості.

                                        Хід уроку
I.            Організація класу до уроку.
Станьте, діти, ви рівненько,
Посміхнемось всім гарненько.
Чемно всі за парти посідаєм
І урок із гри розпочинаєм.
II.              Мовленнєва розминка.
1.     Гра «Полювання»
( Учитель читає віршик, а діти уважно слухають і плескають у долоні, коли чують слово зі звуком [з], [з'] ).
Зима морозяна на дворі
Замети білі на землі.
Зоріють в небі ясні зорі,
Заснули зайчики малі.
( Н. Забіла)
2.     Розчитування за складовою таблицею.
Читаємо хором:
·        нормально, повільно, повільніше, швидко;
·        із поворотом кисті рук долоньками доверху та донизу.
3.     Гра «Запам’ятай слово».
гніздо                                                                Десна
ремез                       вухань                              крокодил              
кролям                                                              щавель
4.     Робота над скоромовкою
Зубки в зайчика болять
Треба зубки лікувать
Викличте до нього
Лікаря зубного.
Читаємо:
·        сильний учень;
·        пошепки всі;
·        вголос всі;
·        під рахунок;
·        на одному диханні;
·        напам’ять.

5.     «Розшифруйте»
-         В які фігури вписані склади?


·       












Хто співає, свище, а ніхто його не баче?(Вітер)   (Бабусина радість робить охоче!

-         Читаємо їх по порядку на видиху.
-          З якого твору ці рядки?
(Г. Могильницька «Бабусина радість»
 - Це ваше домашнє завдання. Перевіримо його.

III.          Перевірка домашнього завдання.

1.     Гра «Обличчям до обличчя»
( Учні повертаються одне до одного обличчям у парі, виразно читають одне одному вірш)
2.     Виставка малюнків.
3.     Фізкультхвилинка.
Гра «Живі картинки»
Учитель пропонує дітям оживити свої малюнки: пантоміма, жести, міміка).

IV.      Актуалізація опорних знань. Повідомлення теми і мети уроку.
-         Ви, дітки, я бачу дуже спостережливі. А лише спостережливим природа відкриває свої таємниці.
1.     Пропоную вам відгадати загадки.
·        Білий, а не цукор, м’який, а не вата, без ніг, а йде. (Сніг) 
·        Коли мене немає – чекають, коли прийду – усі тікають. (Дощ)
·        Кінь біжить, аж земля дрижить. (Грім)

-    Яку цим словам-відгадкам можна дати загальну назву?(Явища природи)
2.     Розповідь учителя про автора.
-         Сьогодні ми познайомимось ще з одним явищем природи, чке найчастіше буває навесні, замислимося:
-         Користь чи шкоду наносить воно природі?
А допоможе нам у цьому опрацювання оповідання Василя Чухліба, який народився на Чернігівщині у 1941р. Певний час працював учителем. Написав дуже багато оповідань і казок для дітей. Відомі збірки «Хто встає раніше», «Безкозирка», «Тарасикова знахідка», «Пісенька тоненької очеретинки» та ін..
           (Показ портрета та виставка книжок)
-         Нагороджений премією ім.. Лесі Українки 1966р. за збірки оповідань і казок «Олень на тому березі», «Куди летять рибалочки», «Колискова для ведмедів».
3.     Робота в парах.
-         Назву твору ви дізнаєтесь прочитавши слово з картки, беручи до уваги кожну другу букву.
к п б о д в л і т н р ь

 -         Про значення слова ви довідаєтесь, відкривши «Тематичний словник» (ст..36), не дивуйтесь, це третє слово зверху «повідь» є синонімом (близьким за значенням словом) до слова «повінь»(водопілля).
4.     Гра «Мікрофон».
-         Чи зустрічалися ви з таким явищем природи у житті?
V.              Сприймання і усвідомлення нового матеріалу. Опрацювання оповідань Василя Чухліба «Повінь» (с. 58-60)

1.    Ознайомлення з текстом (комбіноване читання: вчитель, сильний учень).
-          Послухайте уважно оповідання В. Чухліба «Повінь» та виберіть серед ілюстрацій ту, яка найкраще відтворює це природне явище. (На дошці ілюстрації природних явищ).
-          Яку ж ілюстрацію ви вибрали?
-          Чому? (Вона найкраще розкриває зміст тексту)
2.    Перевірка сприйняття тексту.
Текст. (виберіть правильну відповідь)
1.     В яку пору року відбувалася описувана подія?
а.) весною
б.) літом
в.) восени
2.     Де вона відбувалася?
а.) на Дніпрі
б.) на Десні
в.) на Дністрі
3.     Чиє гніздо побачила дівчинка на вербовій гілці?
а.) соловейка
б.) ремеза
в.) іволги
4.     Хто ховався за кущем?
а.) лисичка
б.) зайчик
в.) мишка
3.  Словникова робота.
·        Читання слів «луною» за вчителем: гілці, гойдається, блиснуло, острівець, зщулився, затишніше, ткнувся, дивується, повновода, завирувала, роздолля.
·        Гра «Переплутанка» (пояснення значень незрозумілих слів).
  
(Діти з’єднують лінією слово лівої колонки з відповідним за значенням словом із правої).
  
Роздолля                                                        Пташка
Корч                                                               Заєць
Вухань                                                            Простір, широчінь
Зіщулився                                                       Швидко побіжить
Прип’яв                                                           Кущ
Чкурне                                                             Закрутило
Завирувало                                                      Прив’язав
Ремез                                                                Зігнувся

«Довідкове бюро» (підготовлений учень)
Ремез – пташка невеличка, в’є гніздечко-рукавичку на тоненькій гілочці, щоб не дістали хижаки, вимощує його пухом верби, тополі. Поїдає комах, павуків. Птах перелітний. Їх стає все менше, тому треба з більшою увагою до них ставитися – ретельно охороняти.
4.  Читання тексту учнями.
 -  Ми вже підготувались до читання, тепер прочитаємо текст, спостерігаючи за його мовою.
а.) Перший абзац читаємо хором
б.) Ланцюжком( по реченню до слів «Це щука ганяє»)
в.) Читання вправою «Небо-земля» ( до слів «Коли перепливали»)
г.) Самостійне дочитування тексту. Гра «Бджілки».
- То яка ж мова твору? (Емоційна, багато реплік, зустрічаються різні речення за метою висловлювання та синоніми, також автор вживає порівняння)
- Які ж порівняння вам зустрілись? (зачитують)
5. Вибіркове читання.
 - Давайте розглянемо цей невеличкий острівець на ілюстрації в підручнику (с. 59)
                                               Зачитайте
-         Як поводиться зайчик, коли його побачила дівчинка?
-         А як вів себе, коли перепливали Десну?
-         А як припливли до берега?
-         То що ж потрібно було вуханю? (воля та роздолля).

Фізкультхвилинка

(давайте відпочинемо)
Малесеньке зайченятко.
Білі вушка, сірі лапки.
Повернулось вправо, вліво,
Головою покрутило,
Пострибало, потягнулось
За морквинкою нагнулось
Й  почало її збирать
1, 2, 3, 4, 5,
Час за парту всім сідать
І слова ці роз’єднать.

6.  Роз’єднайте слова в реченні і прочитайте його.
Хтосьрукавичкунавербузакинув.
-         Прочитайте його з радістю, сумом, з розчаруванням.
-          Чиї це слова? (Тетянки)
-         Що можна сказати про Тетянку?
(виберемо відповідь)
(на дошці слова: спостережлива, допитлива, добра, чуйна, зла, жорстока, любить природу).
-         Які ще дійові особі присутні в тексті?
7.  Прочитаємо уривок тексту в особах.
8. Робота з малюнковим планом.
    Розглянемо малюнки і розміщуємо їх відповідно до пунктів.
                                                  План
1.     Гніздечко ремеза
2.     Щука ганяє
3.     Зайчик в небезпеці
4.     Порятунок
(За цим планом стисло переказуємо)


VI.          Підсумок уроку.
-         Що сподобалось вам на сьогоднішньому уроці? Що вразило?
-         Чи дізналися ви про щось нове?
-         То як на вашу думку, повінь несе користь чи шкоду?
Гра «Мікрофон»
·        На уроці мені найбільше сподобалось (вразило)…
·        Я вчився…
·        Я дізнався…
·        Мені б хотілося ще …
VII.      Домашнє завдання.
Читати, підготуватися до інтерв’ю:
1 учень – Тетянка
2 учень – кореспондент

 Список використаних джерел        
1.     Єлець С.А., Шапка О.В. Літературні загадки в початковій школі: - Х.: Вид. група «Основа», 2006
2.     Кодлюк  Я.П., Одинцова Г.С. Розповіді про письменників . – Т.: «Підручники і посібники», 1997
3.     Прищепа К.С., Лук’яненко В.Г. «Тематичний словник школяра». – К.: Форум, 2001
4.     Савченко О.Я. «Літературне читання для 2 класу». Вид. дім «Освіта», 2012
5.     Телярчук  В.П., Лесіна О.В. Інноваційні технології навчання в початковій школі.: - Х. Вид. група «Освіта», 2008
6.     Яцента Л.Є. Ігрові форми навчання читання – Т.: «Астон», 2002.










Комментариев нет:

Отправить комментарий